Hizmetler

Sunucu ve Hosting

Hizmetler

Sunucu ve Hosting

Sunucu ve Hosting

Sunucu ve Hosting


ND

Bu zamanlarda teknolojinin temelini oluşturan sunucular. Kullanıcıların yaşamlarının önemli bir parçası haline gelmiştir. Kullandığınız dijital araçlarının genellikle bazıları, online servis ve hizmetlerinin neredeyse çoğu sunucular sayesinde bizlere sunulmaktadır.

İnternet siteleri de tıpkı aktif olan siteler gibi bir arazi üzerinde gibilerdir. Bir internet sitesini yayınlamak için gerekmekte olan sanal arazilere hosting adı verilmektedir. İngilizce bir terim olan hosting, Türkçe hale çevrildiği zaman ise web barındırma alanı veya barındırma alanı olarak çevrilir.

Hosting; web sayfasında olan bütün dosyaların, yılın 365 günü bir sunucuda saklanması ve erişime açık tutulması hizmetlerinden birisidir. Bu bilgisayarlar ise server veya web sunucusu adları verilir.

Web sunucusu, evde veya ofisinizde bulunan bilgisayarınızdan donanımsal olarak daha özelliklidir ve sisteminizin özelikleri yükselte bilirsiniz. Sunucular, veri merkezleri olarak adlandırılan yerlerde barındırılırlar. Veri merkezleri; internet alt yapıları çok kuvvetlidir ve bu sebepten siteniz daha hızlı açılmaktadır, elektrik kesintileri için jeneratörler, ve diğer doğal afetler karşı korunaklı yapılmaktadır. Bu olaydan dolayı sitemiz her zaman ziyaretçileriniz erişimine açıktır.

Sunucu ve Hosting ne işe yarar?

Web sitenizdeki resimler, yazılı içerikler, fonksiyon dosyaları, kısaca sitenin yayınlanması için gerekli olan her şey hosting hesabınızda saklanmaktadır. Kullanıcılar web tarayıcısına sitenizin adresini yazdığı zaman, sitenize ait bütün dosyalar depolayan sunuculara yönlendirilir. Bir hosting hesabına sahip olmadan, sitenizi web üzerinden yayınlamanız kesinlikle mümkün değildir.

Teknik olarak ele alındığı zaman sunucular; verilen, bilgisayara ağlar üzerinden kullanıcıların erişimine açık bir hale getirilir ve bilgisiyar sistemine verilen isimdir. Daha basit bir ifadeyle sunucu, kullanıcıya verilen online bir şekilde ulaşmalarını sağlar, verileriniz kullanıma sunan sistemlerdir.

Sunucu ve Hosting türleri nelerdir?

Hosting hizmeti; sitenizin gerekli olan dosya boyutuna göre, sunucunun kullandığı işletim sistemi ve sağlanma türüne göre çeşitli adlar altında piyasaya sunulur.

Sunucu türleri sunmuş olduğu göre isimlendirilir ve ayrıştırılır. Bu servisleri kullanmak için başka sunucular olduğu gibi aynı sunucu ile genellikle web, eposta veya veri tabanı bir sunucudan bir araya yayınlaya bilirsiniz.

Dosya sunucu: Bir internet üzerinde kullanıcıların ortak bir şekilde kullandıkları başka sunucular vardır ve bu sunuculara bilgisayar adı verilir.

Veri tabanı sunucu: Veri tabanı hizmeti vermek için oluşturulan sunuculardır. İstemciler veri tabanı üzerinde verilen yetkilere bağlı olarak çeşitli SQL ifadeler kullanılır. Örneğin, SQL sunucu, MySQL veya Oracle çok fazla şekilde bilinen veri tabanı sunucularıdır.

Linux Hosting: Linux tabanlı hosting olarak bilinir. Linux işletim sistemine kullanıldığı hosting türüdür. PHP, MySQL, Perl ve cgi kullanılan sitelere barınmak için idealdir. Ayrıca WordPress ve OpenCart gibi popüler CMS sistemler en iyi Linux hosting paketleri ile barındırılır.

Windows Hosting: Windows tabanlı hosting olarak bilinir. Windows işletim sistemine kullanıldığı hosting türüdür. ASP kodlama dilinde yazılmış olan sitelere barındırmak için kesinlikle idealdir. 

© 2000 - 2022 Copyright Net Dünyası, Bütün hakları saklıdır